ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU KÜTAHYA’DA DÜZENLENİYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Aracı Şehirler Dünya Forumu, 5-8 Ekim 2021 tarihleri arasında Kütahya Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Yerel Demokrasi ve Desantralizasyon Küresel Gözlemevi’nin 4. Raporu’na (GOLD IV) göre, dünya kentsel nüfusunun hâlihazırda %30’una ev sahipliği yapan Aracı Şehirler, kentsel kalkınmadaki önemini gün geçtikçe daha çok hissettirmektedir. Nitekim COVID-19 sürecinde kentlerde artış gösteren yapısal eşitsizlikler ve özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki yerel yönetimlerin karşı karşıya kaldığı kapasite ve finansman boşlukları, dirençli kentlerin inşasında yeni bir bakış açısının gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Bu doğrultuda, Orta Doğu ve Batı Asya Bölgesi olarak ev sahipliği yapacağımız bu küresel Forum, pandemi sonrasında sürdürülebilir kalkınma çalışmalarının Aracı Şehirler ekseninde yoğunlaştırılmasını ve bu şehirlerin gerek ulusal gerekse küresel kalkınma stratejilerinde kendilerine daha fazla yer edinmelerini sağlamayı hedeflemektedir.

Devam etmekte olan Covid-19 pandemisi dolayısıyla Forum hem çevrim içi hem de hibrit formatta ilerlemektedir;

· 5 ve 6 Ekim’de oturumlar tamamen çevrim içi olarak;

· 8 Ekim’deki genel oturumlar ve kapanış töreni ise hibrit bir formatta, hem çevrim içi katılıma hem de Kütahya’da fiziksel katılıma olanak sağlayacak şekilde gerçekleştiriliyor.

Etkinliğe dair sunum notuna, programa ve kavramsal notlara buradan erişebilirsiniz.

Kayıt
 
Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak oturumlara kayıt olabilirsiniz:

· 5 Ekim Üst Düzey Diyalog.

· 5 Ekim özel oturumu “İklim Adaleti: Aracı Şehirlerin Dirençliliğe Doğru Yarış (R2R) ve Sıfıra Doğru Yarışa (R2Z) Katılmasını Sağlamak.

· 6 Ekim’de gerçekleşecek tüm oturumlara bu bağlantı üzerinden kaydolun.

· 8 Ekim’de gerçekleşecek tüm oturumlara bu bağlantı üzerinden kaydolun.


 DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEYİ BALIKESİR’DE TOPLANIYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantısı ile Göç Küresel Görev Gücü (GTFM) Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’nı 11 Kasım 2021 Perşembe günü, UCLG-MEWA’nın Eş Başkanlığı görevini yürütmekte olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirecektir.

 ARACI ŞEHİRLER DÜNYA FORUMU KÜTAHYA’DA DÜZENLENİYOR

Forum, 5-8 Ekim 2021 tarihleri arasında Kütahya Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

 UCLG-MEWA İLE AMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

UCLG-MEWA ile AMF arasında, kentsel küresel gündemlerin yerelleştirilmesini teşvik etmek ve her iki kuruluşun üyelik tabanını genişletmek amacıyla Mutabakat Zaptı imzalandı.

 KAVŞAK AĞI 6. E-MODÜLÜ SİZLERLE!

10 farklı E-öğrenme modülünü içerecek programın “Fon Kaynakları Geliştirme ve Sosyal Girişimcilik” adlı altıncı modülü de yayınlandı!

 TÜRKİYE KENT İÇİ ULAŞIM AĞI PROJEMİZ KAPSAMINDA HAZIRLADIĞIMIZ 5. MODÜL YAYINDA!

Modülde “Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim” konusunu ele aldık. ‬

 UCLG KÜLTÜR ZİRVESİ İZMİR: KAYIT & PROGRAM

Zirve, kültürün kalkınmadaki rolü hakkında güçlü mesajlar verecek ve kültürün sürdürülebilir kentlerin ve toplulukların ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayacaktır.

 UCLG’DEN TÜRKİYE İLE DAYANIŞMA MESAJI

Saiz: Başta Marmaris Bölgesi olmak üzere, yangınlardan etkilenen tüm insanlar ve Türkiye’deki yerel yönetimler ile dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

 DAYANIŞMA ÇAĞRISI

UCLG MEWA Başkanlık Divanı ve üyeleri olarak, Türk halkı ve Türkiye’deki yerel yönetimlerle, sürmekte olan ve özellikle de Türkiye’nin güney bölgelerini harap eden büyük yangınlar konusunda dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade ediyoruz.

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU VE KONSEY TOPLANTILARINA EV SAHİPLİĞİ ÇAĞRISI

UCLG-MEWA üyelik yükümlülüklerini yerine getirmiş olan yerel yönetimlerimiz, ev sahipliği yapmaya yönelik yazılı taleplerini en geç 30 Temmuz 2021, Cuma gününe kadar sekretaryamıza iletmeleri gerekmektedir.

 HUKUKÇU İŞ İLANI

UCLG-MEWA İdari ve Mali İşler Koordinatörlüğü bünyesinde görevlendirilmek üzere "Hukukçu" alınacaktır.

TWITTER