EKO-İKLİM ZİRVESİ 30-31 MART’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ankara Ticaret Odası öncülüğünde ATO Congressium’da düzenlenen EKO-İKLİM Zirvesi/Fuarı, 30-31 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Özel sektör, kamu ve yerel yönetimlerden çok sayıda paydaşın bulunduğu zirvede eş zamanlı birçok oturumla iklim krizi ve krizin çeşitli sektörlere etkileri tartışıldı.

30-31 Mart tarihlerinde ATO öncülüğünde gerçekleştirilen EKO-İKLİM Zirvesi, Türkiye’den ve dünyadan binlerce katılımcı ve ziyaretçi tarafından yoğun ilgi gördü. Bankalardan özel okullara, dernek ve STK’lardan özel şirketlere birçok kurumun bulunduğu fuar alanında iki gün boyunca fotoğraf, sanat ve moda sergileri ve konserler düzenlendi. Eş zamanlı düzenlenen oturumlarda birçok uzman tarafından, yeşil dönüşüm finansmanı, destek programları, sektörel iklim krizi çalışmaları, ekonomik etkileri ve fırsatlar konuşuldu.

Zirve’nin ilk gününde düzenlenen “Büyükşehirlerde Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturum, ATO Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz moderasyonunda gerçekleşti.  Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, UCLG Eş Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, belediyelerindeki yeşil dönüşüm çalışmalarından ve projelerinden bahsetti.

Zirve’nin ikinci gününde ise, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman’ın moderatörlüğünü gerçekleştirdiği “Yerel Yönetimlerde Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumda belediyeler, yeşil dönüşüm projeleri ve iyi uygulamalarını anlattı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Çiğli Belediye Başkanı Selim Utku Gümrükçü ve Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün katılımı ile gerçekleşen oturumda katılımcılar belediyelerindeki çalışmalardan ve örnek uygulamalardan bahsettiler. Gençlere ve çocuklara ekoloji eğitimi, atık su ve su kullanımı ve arıtması, hava-su temizliği ile ilgili alınabilecek önlemler ve sürdürülebilir iklim eylem planlarının konuşulduğu oturumun sonunda, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, katılımcılara plaket takdim etti. 

DUYURULAR

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN BEŞİNCİ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin beşinci modülü olan “Kurumsal Sosyal Sorumluluk", Aktif Yaşam Derneği Proje Yöneticisi Metehan Cengiz anlatımıyla yayında!

 UCLG ÖDÜLLERİ BAŞVURU ÇAĞRISI

UCLG Kültür 21 Uluslararası Ödülleri ve UCLG Barış Ödülleri başvuruları açıldı. Son başvuru tarihleri 22 Nisan ve 31 Mart 2022.

 AMF 6. GENEL KURULU VE 8. YÖNETİM KURULU 9-10 MART'TA DUŞANBE'DE

AMF 6. Genel Kurulu ve 8. Yönetim Kurulu toplantıları hibrit formatta, 9-10 Mart 2022 tarihlerinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecektir.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN ÜÇÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

KAVŞAK Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin üçüncü modülü olan “Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım için Temiz Yakıtlı Otobüs Teknolojileri" Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Eğitim Direktörü Muhammed Emre Kıran'ın anlatımıyla yayında!

 TÜRKÇE-İNGİLİZCE KÜLTÜREL MİRAS SÖZLÜĞÜ

A. Ege Yıldırım ve B. Nilgün Öz tarafından kaleme alınan Türkçe-İngilizce Kültürel Miras Sözlüğü, Türkiye'de kültürel miras alanında boşluğu hissedilen, kapsamlı ve pratik bir rehber işlevi görmesi amacıyla kaleme alınmıştır.

 KARATAY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ YEREL DEĞERLENDİRMESİNİ TAMAMLADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Sultanbeyli Belediyesi'nden sonra Karatay Belediyesi de Gönüllü Yerel Değerlendirmesini tamamladı.

 KAVŞAK AĞI MİKRO-HİBE PROGRAMI BAŞLADI!

WRI Türkiye Koordinatörlüğü'nde ilerleyen ve UCLG-MEWA'nın da parçası olduğu KAVŞAK ağı, sürdürülebilir kent içi ulaşım projeleri için hibe desteği açıkladı.

TWITTER