ENTEGRE SU KAYNAKLARI YÖNETİMİ EĞİTİMİ AMMAN'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi (GCoM), UCLG ve Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) tarafından yürütülen Küresel-Bölgesel Koordinasyon Projesi çerçevesinde UCLG-MEWA tarafından organize edilen ve Amman Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı Entegre Su Kaynakları Yönetimi Eğitimi, 30-31 Mart tarihlerinde düzenlendi.

“Küresel-Bölgesel Koordinasyon Projesi” (Global-Regional Coordination Project), UCLG, GCoM, ICLEI Dünya Sekretaryaları tarafından, iklim çalışmaları yürüten kurumlar arasında koordinasyonu güçlendirmek ve GCoM’un çalışmalarında yerelin ağırlığını artırmak amacıyla 2020 yılında başlatıldı. Bu proje kapsamında, UCLG teşkilatları ve ICLEI ofisleri tarafından iklim değişikliğine yönelik bölgesel ihtiyaçların ve önceliklerin tespit edileceği küresel bir haritalandırma çalışması yürütüldü.

Bu çerçevede, UCLG-MEWA, Orta Doğu ve Batı Asya'daki iklim önceliklerini, stratejilerini, politikalarını ve teknik destek ihtiyaçlarını belirlemek için hükümet, yerel yönetim, dernek ve STK temsilcilerinin katılımıyla “Daha Temiz ve Daha Yeşil İyileşme: COVID Sonrası Dönemde İklim Öncelikleri” başlıklı bölgesel bir istişare etkinliğini gerçekleştirdi. İstişare sonucunda alınan geri bildirimler, MEWA bölgesindeki yerel iklim eylemi için siyasi ve teknik önceliklerin bölgesel bir haritasının çıkarılmasına öncülük etti. MEWA bölgesi için belirlenen teknik önceliklerden biri, bölgedeki su kıtlığının üstesinden gelmek için politikalar ve uygulama araçları geliştirmekti.

Bu bağlamda UCLG-MEWA, bölgede yerel yönetimlerin iklim eylemiyle ilgili teknik kapasitelerini geliştirmek, şehirleri hafifletme ve uyum eylemlerine teşvik etmek ve yerel yönetimler ile diğer paydaşlar arasındaki koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla bir dizi etkinlik planladı.

Bu etkinliklerden biri olarak planlanan Entegre Su Kaynakları Yönetimi Eğitimi, 8 Filistin ve 5 Ürdün belediyesinden, şehirlerindeki su yönetiminden sorumlu 18 katılımcı ile gerçekleştirildi. İlk gününde entegre su kaynakları yönetimi hakkında temel kavramların, strateji, planlar ve fırsatların tartışıldığı etkinlikte, Filistin ve Ürdün özelinde bölgedeki iyi uygulamalar ve uygulanabilirlik tartışmaları yapıldı. Etkinlikte UCLG-MEWA Uluslararası Teşkilatlarla İlişkiler Koordinatörü Bükre Türksoy ve Proje Sorumlusu Reem Abusamra’nın UCLG-MEWA’nın etkinlikleri ve GCoM üzerine sunum yaparken, Prof. Radwan Al Weslah, katılımcılara Filistin ve Ürdün özelinde entegre su kaynakları yönetiminin temel özelliklerini ve boyutlarını anlattı.

Etkinliğin ikinci gününde ise katılımcılar Amman’da bulunan Ain Ghazal Atık Su Arıtma Tesisine ziyaret gerçekleştirdi. Günün devamında ise Japonya hükümeti tarafından fonlanan ve UN-Habitat tarafından yürütülen, Amman’daki ani sel riskini azaltmayı amaçlayan Al Zohour Yeşil Üçgeni – Sürdürülebilir Kentsel Drenaj Pilot Projesi’ni ziyaret edilerek proje hakkında bilgi alındı. 

 

DUYURULAR

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN BEŞİNCİ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin beşinci modülü olan “Kurumsal Sosyal Sorumluluk", Aktif Yaşam Derneği Proje Yöneticisi Metehan Cengiz anlatımıyla yayında!

 UCLG ÖDÜLLERİ BAŞVURU ÇAĞRISI

UCLG Kültür 21 Uluslararası Ödülleri ve UCLG Barış Ödülleri başvuruları açıldı. Son başvuru tarihleri 22 Nisan ve 31 Mart 2022.

 AMF 6. GENEL KURULU VE 8. YÖNETİM KURULU 9-10 MART'TA DUŞANBE'DE

AMF 6. Genel Kurulu ve 8. Yönetim Kurulu toplantıları hibrit formatta, 9-10 Mart 2022 tarihlerinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER