FATİH VLR DANIŞMA KURULU İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Fatih Belediyesi tarafından hazırlanacak Gönüllü Yerel Değerlendirme (VLR) için Danışma Kurulu toplantısı 1 Şubat'ta İstanbul Fatih Belediyesi Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

Fatih Belediyesi ve UCLG-MEWA'nın ortaklaşa düzenlediği toplantıya UNDP, UN-Habitat ve Yerel Yönetim Birliklerinden temsilciler katıldı. Toplantının amacı, Fatih Belediyesi’nin VLR hazırlamada şimdiye kadar olan ilerlemesini incelemek, metodolojisi ve tematik alanları noktasında tartışma yürütmek ve Fatih Belediyesi VLR raporunu “nasıl daha iyi bir hale getiririz” sorusuna yanıt aramaktı.

UCLG Dünya Teşkilatı’nın kolaylaştırıcılığında artık yerel yönetimlerin de VLR Raporları üzerinden temsil edildiği Üst Düzey Siyasi Forum’da (HLPF) bölgesel temsil gücünü artırmak isteyen UCLG-MEWA, bu doğrultuda bölgenin ilk VLR raporlarını hazırlayan Sultanbeyli, Karatay ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri’nin ardından Fatih Belediyesi ile bu çalışmayı yürütecektir. Fatih Belediyesi ile birim amirlerine yönelik gerçekleştirilen eğitim çalışmasının ardından farklı sektör temsilcilerinin bir araya geldiği bir Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman toplantıda yaptığı konuşmada, Fatih'in sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin ve hatta MEWA Bölgesi'nin en önemli şehir merkezlerinden biri olduğunu ve kendi faaliyetlerine, küresel gündemler gözlüğüyle bakması anlamına gelecek olan Gönüllü Yerel Değerlendirme’yi yazma sürecine başlamasının, bölgemizdeki diğer şehirler için de cesaret verici olacağını söyledi. Ayrıca, Yerel Değerlendirmeler’in, Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan Gönüllü Ulusal Değerlendirmeleri (VNR) beslemek suretiyle merkezi yönetim ve Fatih Belediyesi arasındaki iletişimi de geliştireceğini ifade etti.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Danışma Kurulu toplantısında, Fatih’in en büyük önceliğinin fırsat eşitliğini sağlamak olduğunu ifade etti. Dezavantajlı kitlelerin dezavantajlarını gidermek yerel yönetimlerin asıl amacı olması gerektiğini ve medeniyet kavramının şehirlerden doğduğunu sözlerine ekledi. Turan, Fatih’in İslam medeniyeti içindeki önemli yerine değinerek Değerlendirme’nin evrensel olması gerektiğini de belirtti.

DUYURULAR

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN BEŞİNCİ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin beşinci modülü olan “Kurumsal Sosyal Sorumluluk", Aktif Yaşam Derneği Proje Yöneticisi Metehan Cengiz anlatımıyla yayında!

 UCLG ÖDÜLLERİ BAŞVURU ÇAĞRISI

UCLG Kültür 21 Uluslararası Ödülleri ve UCLG Barış Ödülleri başvuruları açıldı. Son başvuru tarihleri 22 Nisan ve 31 Mart 2022.

 AMF 6. GENEL KURULU VE 8. YÖNETİM KURULU 9-10 MART'TA DUŞANBE'DE

AMF 6. Genel Kurulu ve 8. Yönetim Kurulu toplantıları hibrit formatta, 9-10 Mart 2022 tarihlerinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER