UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU KASIM AYINDA TOPLANACAK

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA)Yönetim Kurulu Toplantısı 23-24 Kasım 2022 tarihlerinde Gebze Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecektir.


 KAVŞAK MARMARA BÖLGESI BİLGİLENDİRME GÜNÜ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Sürdürülebilir Kentiçi Ulaşım Ağı (KAVŞAK) Marmara Bölgesi Bilgilendirme Günü 20 Eylül tarihinde Kadıköy İstanbul’da gerçekleştirildi. İki ana bölümden oluşan programın ilk bölümünde sürdürülebilir kentiçi ulaşıma dair proje ortakları tarafından yapılan sunumlar yer alırken, ikinci bölümde Sürdürülebilir Ulaşım Eylem Planlarına Yönelik Hedef Ve Stratejiler, Bütünsel ve Kapsayıcı Planlama, Davranış Değişikliği ve Hareketlilik Yönetimi, Halk Katılımı, Entegrasyon ve İzleme gibi başlıkların ele alındığı bir çalıştay gerçekleştirildi.


 UCLG-MEWA BAŞKANI’NIN 26-27 EYLÜL İSTANBUL PROGRAMI

UCLG-MEWA Başkanı ve Filistin El Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh, İstanbul'da UCLG-MEWA Genel Sekreterliği'ni ziyaret etti. Başkan; UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Daejeon Belediye Başkanı Lee Jang Woo ve heyetiyle görüşmelerde bulundu.


 UCLG Dünya Kongresi: Kayıtlar başladı

Her üç yılda bir düzenlenen UCLG Dünya Zirvesi ve Kongresi; barış, dayanışma ve kent diplomasisi tarafından yönlendirilen bir hareket olan Teşkilatımızın asırlık kökenlerine ve dünyanın dört bir yanındaki yerel ve bölgesel yönetimlerin toplumlarının hayallerini ve özlemlerini koruma taahhüdü üzerine inşa edilmiştir.


 SULTANBEYLİ VE KARATAY BELEDİYELERİ’NİN UCLG-MEWA ZİYARETİ

Sultanbeyli ve Karatay Belediyelerinden gelen heyetler, işbirliği ve ortaklıklar geliştirme kapsamında, 10 Ağustos'ta UCLG-MEWA Genel Sekreterliği'ni ziyaret etti.


 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİ GİRNE’DE TOPLANDI

UCLG-MEWA, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi bünyesinde 5 Ağustos 2022 tarihinde Girne'de çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Açılış töreni, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Eşi Sayın Sibel Tatar’ın selamlama konuşmalarıyla başladı.


 İRAN' DA KENTSEL YÖNETIM YAZ OKULU

Tahran Belediyesinin girişimi olan Asya Belediye Başkanları Forumu, Iran’da bulunan Allameh Tabataba’i Üniversitesi ile işbirliği yaparak Kentsel Yönetim konulu birinci yaz okulu programını düzenliyor.


 2030 GÜNDEMİNİN YERELLEŞTİRİLMESİNE DAİR İLİŞKİN YENİ RAPORLAR

2022 Üst Düzey Siyasi Forumu (HLPF), “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin tam uygulanmasını geliştirirken korona virüs salgınından (COVID-19) daha iyi bir biçimde toparlanmak” teması altında gerçekleşti.


 UCLG-MEWA'NIN TAHRAN'DA 5 GÜNLÜK PROGRAMI

UCLG-MEWA, 4-8 Temmuz tarihleri arasında Tahran VLR Danışma Kurulu Toplantısı ve Akıllı Şehirler ve Kentsel Mobilite Komitesi Başkanlık Toplantısının yanı sıra Birinci Tahran Kardeş Şehir Festivali ve İran Üçüncü Uluslararası Akıllı Şehirler Fuarı'na Tahran'da katılım gösterdi. Etkinlikler Tahran Belediyesi’nin katılımı ve işbirliğiyle gerçekleştirildi.


 VLR EĞİTİM PROGRAMI İZMİR'DE DÜZENLENDİ

“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Gönüllü Yerel Gözden Geçirme Sürecinde Performans Göstergeleri, Veri Standartları, İzleme ve Değerlendirme Eğitim Programı” 20-22 Temmuz tarihlerinde İzmir'de, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve UNDP tarafından yürütülen Yerel Yönetim Reformu Projesi (LAR III) kapsamında düzenlenmiştir. Etkinliğin amacı, VLR amaç ve göstergelerine yönelik Türkiye’deki yerel yönetimlere yol gösterici, özelleştirilmiş bir rehberin hazırlanmasıdır. Etkinliğe UCLG-MEWA adına Komiteler ve Projeler Koordinatörü Melis Şahin katılmıştır.


 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET GÜNDEMİ İLE GİRNE'DE

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, UCLG-MEWA Kongresi'22 ardından yeni komite başkanlık divanı ile ilk programını düzenleyecek. Program 5 Ağustos 2022'de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirilecek.


 UCLG-MEWA 11. DÜNYA KENTSEL FORUMU’NDA: ŞEHİRLERİMİZİ DÖNÜŞTÜRMEK

Her iki yılda bir BM Habitat tarafından düzenlenen Dünya Kentsel Forumu’nun (WUF) on birincisi, 26-30 Haziran 2022 tarihlerinde, “Daha iyi bir kentsel gelecek için şehirlerimizi dönüştürmek” mottosuyla Polonya’nın Katowice şehrinde gerçekleşti.


 UCLG Yönetim Kurulu Sevilla’da: Barışı Teşvik Etmek

UCLG Yönetim Kurulu, 13-15 Haziran tarihlerinde İspanya'nın Sevilla kentinde “Yerel ve Bölgesel Yönetimler Acil Durumların Ön Safında Barışı Teşvik Ediyor” temasıyla gerçekleştirildi. Etkinlikte, yönetim organlarının yenilenmesiyle ilgili yasal konular da dahil olmak üzere, Ekim ayında Daejeon'a yapılacak olan UCLG Kongresi’ne kadar olan çalışma programı görüşülmüştür. Etkinlik ayrıca katılımcılara Akdeniz Kentsel Göç Forumu'na katılma fırsatı da sunmuştur.


 Bus World Fuarı 26-28 Mayıs’ta İstanbul'da Gerçekleştirildi

Dünyanın en büyük otobüs araçları fuarı olan ‘Bus World’, 26-28 Mayıs tarihleri ​​arasında İstanbul'da, SIFIR Emisyon temasıyla gerçekleştirildi. Etkinlik; yeni teknolojiler, trendler ve politikalar hakkındaki bilgilerini genişletmek için ulaşıma dair çalışan paydaşları bir araya getirmektedir.


 MEWA Agora: Kentler İÇİN YENİ BİR DERGİ

2013’ten bu yana ‘Newsletter’ süreli yayınıyla üye ve paydaşlarına ulaşan UCLG-MEWA, hem adı ve tasarımı hem de içeriği yenilenen MEWA Agora ile üç ayda bir sizlerle olacak.


 UCLG-MEWA KONGRESİ: 2022-2025 DÖNEMİ BAŞLIYOR

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongre’sinin yedincisi, 25-27 Mayıs’ta Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi. Kongre ile Teşkilat’ın Başkanlık Divanı, Yönetim Organları, Komite Başkanlık Divanları, Stratejik Öncelikleri ve Anatüzüğü yenilendi. Kongre, aynı zamanda Desantralize İşbirliği Eğitimi’ne ve çevre ile kentsel mobiliteye dair iki tematik panele ev sahipliği yaptı.


 “KRİZ BAĞLAMINDA GÖÇ VE YERİNDEN EDİLME” KARŞILIKLI ÖĞRENME PROGRAMI

“Kriz Bağlamında Göç ve Yerinden Edilme: Yerel ve Bölgesel Yönetimler Hayat Kurtarmak ve Korumak için Ne Yapıyor?” başlıklı karşılıklı öğrenme programı 11-13 Nisan tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirildi.


 ENTEGRE SU KAYNAKLARI YÖNETİMİ EĞİTİMİ AMMAN'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi (GCoM), UCLG ve Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) tarafından yürütülen Küresel-Bölgesel Koordinasyon Projesi çerçevesinde UCLG-MEWA tarafından organize edilen ve Amman Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı Entegre Su Kaynakları Yönetimi Eğitimi, 30-31 Mart tarihlerinde düzenlendi.


 EKO-İKLİM ZİRVESİ 30-31 MART’TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ankara Ticaret Odası öncülüğünde ATO Congressium’da düzenlenen EKO-İKLİM Zirvesi/Fuarı, 30-31 Mart tarihlerinde gerçekleştirildi. Özel sektör, kamu ve yerel yönetimlerden çok sayıda paydaşın bulunduğu zirvede eş zamanlı birçok oturumla iklim krizi ve krizin çeşitli sektörlere etkileri tartışıldı.


 ÇOCUKLAR İÇİN 'GREEN REFUGEES' EĞİTİMİ İSTANBUL'DA DÜZENLENDİ

Suriyeli mülteci çocuklar ve Türk çocuklar için iklim farkındalığı oluşturmayı amaçlayan interaktif eğitim, İstanbul’un Sultanbeyli ilçesindeki bir ortaokulda gerçekleştirildi.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU KASIM AYINDA TOPLANACAK

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA)Yönetim Kurulu Toplantısı 23-24 Kasım 2022 tarihlerinde Gebze Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecektir.

 6. TAHRAN ALTIN KERPİÇ ÖDÜLÜ DUYURULDU

6. Tahran Altın Kerpiç Ödülü 31 Ekim - 1 Kasım tarihlerinde, Tahran'da gerçekleştirilecek. Tahran Belediyesi ile Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABITAT) işbirliğinde düzenlenen Ödül, “Kentte İnsan Odaklı Kalkınma, Sosyal Dinamizm ve Kültürel İçerme” konularına odaklanacak. Proje girişleri, 7 Ekim'e kadar web sitesinde yapılabilir.

  YENİ MEWA AGORA SAYISI: DESANTRALİZE İŞBİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın yeni dergisi MEWA Agora’nın ikinci sayısı çıktı! Desantralize işbirliğini odağına alan sayıda; MEWA Bölgesi’nde şehirler arası kalkınma iş birliğine değinen Başyazıyı, Durban Üniversitesi’nden Sogen Moodley’nin görüş yazısını, UCLG-MEWA’nın yeni Başkanı Tayseer Abu Sneineh ile röportajı ve desantralize işbirliğine dair 2018 tarihli “Atıksu ve Belediye Su Sistemleri Yönetimi” iyi uygulamasını okuyabilirsiniz.

 İRAN' DA KENTSEL YÖNETIM YAZ OKULU

Tahran Belediyesinin girişimi olan Asya Belediye Başkanları Forumu, Iran’da bulunan Allameh Tabataba’i Üniversitesi ile işbirliği yaparak Kentsel Yönetim konulu birinci yaz okulu programını düzenliyor.

 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET GÜNDEMİ İLE GİRNE'DE

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, UCLG-MEWA Kongresi'22 ardından yeni komite başkanlık divanı ile ilk programını düzenleyecek. Program 5 Ağustos 2022'de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirilecek.

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

TWITTER