İKLİM ŞURASI 21-25 ŞUBAT TARİHLERİ ARASINDA KONYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 21-25 Şubat 2022 tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilen İklim Şurası’nın Yerel Yönetimler Komisyonu; bakanlık, yerel yönetim, STK, üniversite temsilcileri ve UCLG-MEWA’nın da katılımıyla tamamlandı.

İlki 7 Ocak, ikincisi 12 Ocak, üçüncüsü ise 26 Ocak 2022 tarihlerinde yapılan İklim Şurası Yerel Yönetim Komisyonu, çevrim içi toplantılarında tartışılan politika belgesini nihai haline ulaştırmak için 5 günlük zirvede her gün toplanarak taslak maddelerin üzerinde tartışarak oylanmak üzere revize etti. Ardından yuvarlak masa toplantılarında bu kararların üzerinden geçilerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın takdirine sunulmak üzere 25 politika önerisi belirlendi.

UCLG-MEWA da küresel gündemin yerelleştirilmesi ve Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 2030 ve 2050 hedeflerinin yerel yönetimlerce uygulanması, Sürdürülebilir Kalkınma Amacı 13: İklim Eylemi’nin alt hedeflerinin yerel yönetimler tarafından benimsenmesi ve yeşil politikalara geçiş sürecinin sağlanması ile ilgili yaptığı tematik çalışmalarla komisyona katkıda bulundu.

Yerel Yönetimler Komisyonu aldığı 25 kararla yerel yönetimleri iklim değişikliği planı hazırlama konusunda teşvik etmekle birlikte bu planın uygulanması konusunda önerilerini de belirtmiş oldu. Atık su ve su yönetimi, tarım, ağaçlandırma, uyarı sistemleri, finansman gibi birçok konuda bakanlığa ve yerel yönetimlere öneriler sunuldu. Paris İklim Anlaşması ve AB Yeşil Mutabakatı gibi belgelerin yerelleştirilmesi ve uygulanması için bölgesel ve küresel ortaklıkların önemi vurgulanırken, merkezi yönetimin de yerel yönetimlerle iklim değişikliği konusunda işbirliği yapması tavsiye edildi.

DUYURULAR

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN BEŞİNCİ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin beşinci modülü olan “Kurumsal Sosyal Sorumluluk", Aktif Yaşam Derneği Proje Yöneticisi Metehan Cengiz anlatımıyla yayında!

 UCLG ÖDÜLLERİ BAŞVURU ÇAĞRISI

UCLG Kültür 21 Uluslararası Ödülleri ve UCLG Barış Ödülleri başvuruları açıldı. Son başvuru tarihleri 22 Nisan ve 31 Mart 2022.

 AMF 6. GENEL KURULU VE 8. YÖNETİM KURULU 9-10 MART'TA DUŞANBE'DE

AMF 6. Genel Kurulu ve 8. Yönetim Kurulu toplantıları hibrit formatta, 9-10 Mart 2022 tarihlerinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER