İKLİM ŞURASI YEREL YÖNETİMLER KOMİSYONU TOPLANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından oluşturulan İklim Şurası Yerel Yönetim Komisyonu, Ocak ayında üç toplantı gerçekleştirdi. Online olarak gerçekleştirilen toplantıların ilki 7 Ocak, ikincisi 12 Ocak, üçüncüsü ise 26 Ocak 2022 tarihlerinde yapıldı.

Şura, yerel yönetimlerin 2053 için net sıfır karbon emisyon hedefi ve yeşil kalkınma politikası doğrultusunda, tüm paydaşlar ile bir araya gelerek kurumların öncelikli eylemlerini içeren yol haritası oluşturulması amacıyla toplandı. Yerel yönetimler komisyonu öncelikleri, bununla sınırlı kalmamak ile birlikte; iklim değişikliği ile yerelde mücadelede, kentsel altyapı ve doğa temelli çözümler, risk ve afet yönetimi, kayıp ve zarar olarak belirledi. İklim değişikliği ile mücadele politikası doğrultusunda sektörel stratejik hedeflerin belirlenmesi, iklim konusunda geliştirilecek mevzuata katkı sağlanması, farklı sektörlere yönelik temel politikaların belirlenmesi ve yol haritasının oluşturulması da planlanıyor.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Genel Koordinatör Salim Korkmaz ve Projeler ve Komiteler Koordinatörü Melis Şahin de toplantıya katılarak yerel gündemlerin küreselleştirilmesi ve  yerel yönetimlerin tematik alanlarda uzmanlık hizmetlerine ulaşımı gibi konularda katkı sağladı. Toplantıların dördüncüsü ise fiziksel olarak Ankara’da gerçekleşecek.

DUYURULAR

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN BEŞİNCİ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin beşinci modülü olan “Kurumsal Sosyal Sorumluluk", Aktif Yaşam Derneği Proje Yöneticisi Metehan Cengiz anlatımıyla yayında!

 UCLG ÖDÜLLERİ BAŞVURU ÇAĞRISI

UCLG Kültür 21 Uluslararası Ödülleri ve UCLG Barış Ödülleri başvuruları açıldı. Son başvuru tarihleri 22 Nisan ve 31 Mart 2022.

 AMF 6. GENEL KURULU VE 8. YÖNETİM KURULU 9-10 MART'TA DUŞANBE'DE

AMF 6. Genel Kurulu ve 8. Yönetim Kurulu toplantıları hibrit formatta, 9-10 Mart 2022 tarihlerinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER