“KRİZ BAĞLAMINDA GÖÇ VE YERİNDEN EDİLME” KARŞILIKLI ÖĞRENME PROGRAMI

Kriz Bağlamında Göç ve Yerinden Edilme: Yerel ve Bölgesel Yönetimler Hayat Kurtarmak ve Korumak için Ne Yapıyor?” başlıklı karşılıklı öğrenme programı 11-13 Nisan tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Etkinlik, UCLG, Belediye Başkanları Göç Konseyi (MMC) ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu’nun (IOM) yürütmekte olduğu Belediye Başkanları Mekanizması (GFMD Mayors Mechanism) tarafından düzenlendi. Dünyanın farklı bölgelerinden birçok katılımcıyla gerçekleştirilen toplantı serisi, UCLG Bölgesel Krizlerin Önlenmesi ve Yönetimi Çalışma Grubu,  Akdeniz Şehirden Şehre Göç Projesi (MC2CM), Kentsel Krizler için Küresel İttifak (Global Alliance for Urban Crises), Göç Küresel Görev Gücü (GTFM) ve Ulusal Konuksever Şehirler ve Bölgeler Birliği’nin (ANVITA) destekleriyle yürütüldü.

Kriz döneminde yerel ve bölgesel yönetimlerin yaklaşımlarını öne çıkarmak, farklı bölgelerden uygulamaları ve kriz dönemi deneyimlerini paylaşmak ve 17-20 Mayıs BM New York Genel Merkezi’nde 4 yılda bir düzenlenen Uluslararası Göç Değerlendirme Forumu’na (IMRF) katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen etkinlik 3 gün sürdü. İki farklı konseptle ilerleyen oturumda bir yandan dünyanın farklı bölgelerinden belediyeler kriz ve göç deneyimlerini paylaşırken bir yandan oluşturulan simülasyonlarla göç olgusu göçmen ve yerel yönetim perspektifi ile ele alındı.

İspanya’dan Fuenlabrada, Togo’dan Notse, Burkina Faso’dan Dedougoui, Filipinler’den Cauayan, Türkiye’den Gaziantep ve Bangladeş’ten Bangladeş Belediyeler Birliği’nin katıldığı deneyim paylaşımı oturumunda, UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi Sorumlusu Yehia IBRAHIM GTFM adına kolaylaştırılıcılık sağladı. Oturumlarda farklı deneyimlerin farklı ihtiyaçlara nasıl yanıt verdiği, bu yanıtların zaman içinde nasıl dönüştüğü, uzun vadede bu yanıtlardan neler öğrenilebileceği, bunların küresel gündemle olan ilişkileri ve küresel tartışmalara katkıları konuşuldu. Son günün ilk oturumunda ise oturum özetlenerek elde edilen veriler GTFM tarafından tüm katılımcılarla paylaşıldı.

Etkinliğin son günü Ukrayna krizine ve oturum raporlarına odaklanırken, Braga Belediye Başkanı Ricardo Rio Avrupa şehirlerinin Ukrayna krizine yönelik bir taahhüt geliştirme girişiminde olduğunu açıkladı. Program, UCLG Genel Sekreteri Emillia Saiz’ın değerlendirmeleri ile sona erdi.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN BEŞİNCİ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin beşinci modülü olan “Kurumsal Sosyal Sorumluluk", Aktif Yaşam Derneği Proje Yöneticisi Metehan Cengiz anlatımıyla yayında!

 UCLG ÖDÜLLERİ BAŞVURU ÇAĞRISI

UCLG Kültür 21 Uluslararası Ödülleri ve UCLG Barış Ödülleri başvuruları açıldı. Son başvuru tarihleri 22 Nisan ve 31 Mart 2022.

 AMF 6. GENEL KURULU VE 8. YÖNETİM KURULU 9-10 MART'TA DUŞANBE'DE

AMF 6. Genel Kurulu ve 8. Yönetim Kurulu toplantıları hibrit formatta, 9-10 Mart 2022 tarihlerinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecektir.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN ÜÇÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

KAVŞAK Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin üçüncü modülü olan “Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım için Temiz Yakıtlı Otobüs Teknolojileri" Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Eğitim Direktörü Muhammed Emre Kıran'ın anlatımıyla yayında!

 TÜRKÇE-İNGİLİZCE KÜLTÜREL MİRAS SÖZLÜĞÜ

A. Ege Yıldırım ve B. Nilgün Öz tarafından kaleme alınan Türkçe-İngilizce Kültürel Miras Sözlüğü, Türkiye'de kültürel miras alanında boşluğu hissedilen, kapsamlı ve pratik bir rehber işlevi görmesi amacıyla kaleme alınmıştır.

 KARATAY BELEDİYESİ GÖNÜLLÜ YEREL DEĞERLENDİRMESİNİ TAMAMLADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Sultanbeyli Belediyesi'nden sonra Karatay Belediyesi de Gönüllü Yerel Değerlendirmesini tamamladı.

 KAVŞAK AĞI MİKRO-HİBE PROGRAMI BAŞLADI!

WRI Türkiye Koordinatörlüğü'nde ilerleyen ve UCLG-MEWA'nın da parçası olduğu KAVŞAK ağı, sürdürülebilir kent içi ulaşım projeleri için hibe desteği açıkladı.

TWITTER