SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VE İKLİM EYLEM PLANI EĞİTİMİ 16 ŞUBAT'TA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı (SECAP) eğitimi, UCLG-MEWA ve EU4 Energy Transition tarafından 16 Şubat'ta Kocaeli'de gerçekleştirildi.

Etkinlik, iklim eylemine ilişkin yerel yönetimlerin teknik kapasitelerini arttırmayı ve temel emisyon envanteri hazırlama ve iklim eylem planı oluşturma sürecine dair belediyeler arasında bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamayı amaçlamaktadır.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Paris İklim Anlaşması’nı onaylayan Türkiye’nin Ulusal Katkı Beyanı’nda belirttiği 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine, yerel yönetim temsilcilerinin katılımı ve çabası olmadan ulaşmasının mümkün olmayacağının altını çizdi.

Eğitim; UCLG-MEWA ve “Enerji Dönüşümü için AB: Batı Balkanlar ve Türkiye'de Belediye Başkanları Sözleşmesi Projesi” iş birliğinde Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG), İklim ve Enerji için Belediye Başkanları Küresel Sözleşmesi (GCoM) ve Sürdürülebilirlik için Yerel Yönetimler(ICLEI) Dünya Sekreterlikleri tarafından yerelde iklim eylemi koordinasyonunu güçlendirmek amacıyla başlatılan Küresel-Bölgesel Koordinasyon Projesi kapsamında gerçekleştirildi.

Alanında uzman konuşmacılar eğitim vermiş, belediyeler arası deneyim paylaşımı yapıldı. Bağcılar Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Hasan Sarı, GCoM imzacısı bir belediye olarak İklim Eylem Planı sürecini paylaştı. 15 farklı belediyeden teknik düzeyde temsilci katılmış olup, Zoom üzerinden farklı paydaşlara da ulaşıldı.

UCLG-MEWA Çevre Komitesi’nin, UCLG çatısı altında yürüttüğü GCoM ve GRC Projeleri kapsamında gerçekleşmiş olan SECAP eğitimi, alanında uzman kişiler ve belediyeleri bir araya getirerek MEWA Bölgesindeki belediyelerin, sürdürülebilir enerji ve yerel iklim planı hazırlama noktasında kapasitelerinin gelişmesine aracı oldu.

DUYURULAR

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN BEŞİNCİ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin beşinci modülü olan “Kurumsal Sosyal Sorumluluk", Aktif Yaşam Derneği Proje Yöneticisi Metehan Cengiz anlatımıyla yayında!

 UCLG ÖDÜLLERİ BAŞVURU ÇAĞRISI

UCLG Kültür 21 Uluslararası Ödülleri ve UCLG Barış Ödülleri başvuruları açıldı. Son başvuru tarihleri 22 Nisan ve 31 Mart 2022.

 AMF 6. GENEL KURULU VE 8. YÖNETİM KURULU 9-10 MART'TA DUŞANBE'DE

AMF 6. Genel Kurulu ve 8. Yönetim Kurulu toplantıları hibrit formatta, 9-10 Mart 2022 tarihlerinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER