UCLG-MEWA 11. DÜNYA KENTSEL FORUMU’NDA: ŞEHİRLERİMİZİ DÖNÜŞTÜRMEK

Her iki yılda bir BM Habitat tarafından düzenlenen Dünya Kentsel Forumu’nun (WUF) on birincisi, 26-30 Haziran 2022 tarihlerinde, “Daha iyi bir kentsel gelecek için şehirlerimizi dönüştürmek” mottosuyla Polonya’nın Katowice şehrinde gerçekleşti.

UCLG-MEWA ve üyeleri, ilk kez hibrit olarak gerçekleşen WUF’ta, aktif olarak birçok oturumda rol aldı. Forum’un Danışma Kurulu’nda da “Yerel ve Bölgesel Yönetimler Görev Gücü’nü” temsilen UCLG-MEWA yer aldı.

10 binin üzerinde çevrimiçi ve fiziksel katılımcıya ev sahipliği yapan etkinlik, 26 Haziran tarihinde çeşitli meclislerin ortak açılışıyla başladı. Açılışta konuşan, BM Habitat İcra Direktörü Maimunah Sharif, Yeni Kentsel Gündem’in uygulanmasındaki başarılarından dolayı tüm kent ve topluluklara teşekkür etti. UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz de açılış konuşmasında, şehirlerin insanla, çevreyle, yönetmekle olan ilişkisini gözden geçirmek zorunda olduğunu ifade etti. Öğleden sonra gerçekleşen ve UCLG-MEWA’nın da katıldığı Yerel ve Bölgesel Yönetimler Dünya Meclisi’nde; yerel liderler, ağ temsilcileri ve sivil toplum bir araya gelerek şehirlerin sorunları hem Yeni Kentsel Gündem hem de barış inşası perspektifinden ele aldı.

Forum’un resmi açılışı, 27 Haziran tarihindeki törenle gerçekleşti. Tören’de Maimunah Sharif’in yanı sıra Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya Yatırım ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'ndan Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Katowice Belediye Başkanı Marcin Krupa ve –Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile beraber UCLG Başkanlığı’nı yürüten– Kitchener Belediye Başkanı Berry Vrbanovic konuşma gerçekleştirdi. Beş gün boyunca devam eden etkinlik, eş zamanlı gerçekleşen çok sayıda panel, çalıştay ve eğitime sahne oldu. Etkinliğin fuar bölümünde ise kuruluşlar, kentler ve ülkeler stantlarında katılımcıları ağırladı.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Forum kapsamında iki farklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı. 27 Haziran’da gerçekleşen “Arap Şehirlerinin Durumu” panelinde açılış konuşması yapan Duman, bölgedeki Gönüllü Yerel Değerlendirme çalışmalarını ele aldı ve UCLG-MEWA ile BM Habitat ROAS ve BM ESCWA arasındaki iş birliğinin Arap kentlerinde sürdürülebilir kalkınma gündemini güçlendirdiğini ifade etti. 28 Haziran’daki “Engelli Bireyler Yuvarlak Masası”nda konuşan Mehmet Duman, kentsel alanlara ulaşımın imtiyaz olmaktan çıkarılması gerektiğini, yerel yönetimlere bu konuda görev düştüğünü ve geçen yıl UCLG-MEWA’nın Girne’de yaptığı Erişilebilir Turizm Çalıştayıyla bu yönde çalışmalarına devam ettiğini vurguladı.

Etkinlik boyunca UCLG-MEWA üyeleri de yoğun bir program takvimine sahipti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin; “İnsani Kalkınma ve Barışın Tesisi”, “Baskı Altında Öncelikler”, “İyileştirilmiş Kentsel Göç Yönetimine Doğru”, “Kadın Liderliğindeki Şehirleri Destekleyen Kadın Liderliğindeki İşletmeler” ve “Adil Kentsel Geleceğin Şekillendirilmesi” oturumlarında konuşmacı olarak yer aldı ve 500 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan Gaziantep’in uygulamalarını dünya ile paylaştı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, çevre paneline katılarak Balıkesir’in vizyonunu paylaştı. Marmara Belediyeler Birliği (MBB) ise fuar alanındaki standı ile katılımcılarla buluştu.

30 Haziran’da gerçekleşen kapanış töreniyle Dünya Kentsel Forumu sona erdi. Mısır’ın başkenti Kahire, 2024’deki 12. Dünya Kentsel Forumu’na ev sahipliği yapacak.

Etkinliğin fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

DUYURULAR

 BELEDİYELERDE EŞİTLİĞİ İZLEME PROJESİ SONUÇ RAPORU

UCLG-MEWA ve KA.DER iş birliğiyle yürütülen "Belediyelerde Eşitliği İzlemek" Projesinin sonuç raporu yayınlandı.

 İRAN' DA KENTSEL YÖNETIM YAZ OKULU

Tahran Belediyesinin girişimi olan Asya Belediye Başkanları Forumu, Iran’da bulunan Allameh Tabataba’i Üniversitesi ile işbirliği yaparak Kentsel Yönetim konulu birinci yaz okulu programını düzenliyor.

 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET GÜNDEMİ İLE GİRNE'DE

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, UCLG-MEWA Kongresi'22 ardından yeni komite başkanlık divanı ile ilk programını düzenleyecek. Program 5 Ağustos 2022'de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirilecek.

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

TWITTER