UCLG-MEWA ARAP SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA FORUMU’NA KATILDI

ESCWA (Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu) tarafından düzenlenen Arap Sürdürülebilir Kalkınma Forumu (AFSD), 15-17 Mart tarihleri arasında Beyrut’ta gerçekleştirildi.

BM Genel Kurulu Başkanı Abdullah Shahid'in video mesajı ile başlayan toplantı, ESCWA İcra Sekreteri Dr. Rola Dashti,  BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Grubu Başkanı Amina J. Mohammed, Arap Ligi Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit ve Ürdün Haşimi Krallığı Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı ve AFSD Dönem Başkanı Nasser Shraideh gibi üst düzey isimlerin katılımıyla gerçekleşti. Aynı zamanda Arap ülkelerinden bakan veya büyükelçi seviyesinde üst düzey temsilciler açılış oturumunda yer alarak ülkelerinin SKA çalışmalarını anlattılar. 

Arap ülkelerinde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın ilerlemesinin izlenmesi ve HLPF’ye sunulmasını amaçlayan forum 3 gün sürdü. Forumda gerçekleşen yuvarlak masa toplantılarında Gönüllü Ulusal Değerlendirmeler (VNR) üzerine tartışmalar yürütüldü. Gönüllü Ulusaltı Değerlendirme (VSR) takibi ve 2030 Gündemi’nin değerlendirilmesinin yanı sıra eşitsizlik ile mücadele de forumun gündem maddelerinden biriydi.

UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi sorumlusu Yehia İbrahim toplantıya katılarak katılımcıları, VLR ve VSR süreçlerinde UCLG Dünya Teşkilatı ve UCLG-MEWA’nın yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Aynı oturumda Amman Büyükşehir Belediyesi Kent Gözlemevi Direktörü Akram Khraisat, Amman’ın Gönüllü Yerel Değerlendirme VLR hazırlama sürecini anlatarak katılımcıları bilgilendirdi. Ayrıca, değerlendirmelere göçmenlerin nasıl dâhil edilebileceği üzerine fikir paylaşımı yapıldı.

DUYURULAR

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN BEŞİNCİ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin beşinci modülü olan “Kurumsal Sosyal Sorumluluk", Aktif Yaşam Derneği Proje Yöneticisi Metehan Cengiz anlatımıyla yayında!

 UCLG ÖDÜLLERİ BAŞVURU ÇAĞRISI

UCLG Kültür 21 Uluslararası Ödülleri ve UCLG Barış Ödülleri başvuruları açıldı. Son başvuru tarihleri 22 Nisan ve 31 Mart 2022.

 AMF 6. GENEL KURULU VE 8. YÖNETİM KURULU 9-10 MART'TA DUŞANBE'DE

AMF 6. Genel Kurulu ve 8. Yönetim Kurulu toplantıları hibrit formatta, 9-10 Mart 2022 tarihlerinde Tacikistan Cumhuriyeti’nin Duşanbe şehrinde gerçekleştirilecektir.

TWITTER