UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİ GİRNE’DE TOPLANDI

UCLG-MEWA, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi bünyesinde 5 Ağustos 2022 tarihinde Girne'de çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi. Açılış töreni, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Eşi Sayın Sibel Tatar’ın selamlama konuşmalarıyla başladı. UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, video mesajında ​​Toplumsal Cinsiyet Eşitliği'ne ulaşmanın önemine vurgu yaparak, hem kadınların hem erkeklerin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği'nin gerekliliğini savunduklarını vurguladı. Açılış töreninde, ayrıca, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Eş Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın gönderdiği mesaj, katılımcılarla paylaşıldı. Bir gün boyunca süren etkinlikler kapsamında; UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanlık Divanı  Toplantısı, “Belediyelerde Eşitliği İzleme Projesi Sonuç Raporu’nun Lansmanı”, “Yerel Liderlikte Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Sağlamak Paneli” ve “Yerel Yönetimler İçin Eşitlik Eylem Kılavuzu” konulu yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirildi.

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanlık Divanı Toplantısı

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, 2022-2025 döneminin ilk Başkanlık Divanı Toplantısı’nı 5 Ağustos 2022 tarihinde Girne Belediyesi’nin  ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Toplantıda, Girne Belediyesi UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi'nin 2022-2025 dönem başkanı seçildi.

UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün başkanlığında düzenlenen toplantıda, yeni stratejilerin ve önceliklerin tartışılması ve önümüzdeki döneme ilişkin yol haritasının çizilmesi amaçlandı.

Toplantıya, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Beyarmudu Belediyesi’nden Proje Koordinatörü Didem Çavuşoğlu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ünzile Kuru, Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden Edibe Sahil, Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Başa ve Beylikdüzü Belediyesi Meclis Üyesi Nazife Figen Karahan katılım sağladı.

Belediyelerde Eşitliği İzleme Projesi Sonuç Raporu Lansmanı

UCLG-MEWA ve KA.DER tarafından yayınlanan “Belediyelerde Eşitliğin İzlenmesi” projesine ait sonuç raporunun lansmanı da yapıldı ve ardından bir panel düzenlendi. Selamlama konuşmalarını UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ve KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) Başkanı Nuray Karaoğlu yaptı. UCLG-MEWA Genel Koordinatörü Salim Korkmaz, UCLG-MEWA Projeler ve Komiteler Koordinatörü Melis Şahin ve KA.DER Proje Danışmanı Ayşe Kaşıkırık, UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komite sorumlusu Yehia İbrahim'in moderatörlüğünde raporla ilgili katılımcılara bilgi verdiler.

Yerel Liderlikte Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Sağlamak: Zorluklar ve Fırsatlar Paneli

UCLG-MEWA ve Girne Belediyesi tarafından düzenlenen “Yerel Liderlikte Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması” konulu panelde, kadınların yerel yönetime katılımı ve karşılaştıkları zorluklar ve fırsatlar tartışıldı. Moderatörlüğü Girne Belediye Başkanı ve UCLG-MEWA Eş Başkanı Nidai Güngördü’nün yaptığı panele, akademisyenler ve sosyal aktivistler dahil olmak üzere birçok temsilci katıldı.

Yuvarlak Masa: Yerel Yönetimler İçin Eşitlik Eylem Kılavuzu

Girne programı kapsamında “Yerel Yönetimler için Eşitlik Eylem Kılavuzu” yuvarlak masa toplantısı da düzenlendi. Toplantı, Eşitlik Eylem Planı hazırlama sürecinde belediyeler için bir rehber oluşturmayı amaçladı. Girne Belediyesi Sosyal İşler Şubesi Proje Koordinatörü Misli Kadıoğlu toplantıya başkanlık etti.

DUYURULAR

 UCLG-MEWA YÖNETİM KURULU KASIM AYINDA TOPLANACAK

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA)Yönetim Kurulu Toplantısı 23-24 Kasım 2022 tarihlerinde Gebze Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilecektir.

 6. TAHRAN ALTIN KERPİÇ ÖDÜLÜ DUYURULDU

6. Tahran Altın Kerpiç Ödülü 31 Ekim - 1 Kasım tarihlerinde, Tahran'da gerçekleştirilecek. Tahran Belediyesi ile Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-HABITAT) işbirliğinde düzenlenen Ödül, “Kentte İnsan Odaklı Kalkınma, Sosyal Dinamizm ve Kültürel İçerme” konularına odaklanacak. Proje girişleri, 7 Ekim'e kadar web sitesinde yapılabilir.

  YENİ MEWA AGORA SAYISI: DESANTRALİZE İŞBİRLİĞİ

UCLG-MEWA’nın yeni dergisi MEWA Agora’nın ikinci sayısı çıktı! Desantralize işbirliğini odağına alan sayıda; MEWA Bölgesi’nde şehirler arası kalkınma iş birliğine değinen Başyazıyı, Durban Üniversitesi’nden Sogen Moodley’nin görüş yazısını, UCLG-MEWA’nın yeni Başkanı Tayseer Abu Sneineh ile röportajı ve desantralize işbirliğine dair 2018 tarihli “Atıksu ve Belediye Su Sistemleri Yönetimi” iyi uygulamasını okuyabilirsiniz.

 İRAN' DA KENTSEL YÖNETIM YAZ OKULU

Tahran Belediyesinin girişimi olan Asya Belediye Başkanları Forumu, Iran’da bulunan Allameh Tabataba’i Üniversitesi ile işbirliği yaparak Kentsel Yönetim konulu birinci yaz okulu programını düzenliyor.

 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET GÜNDEMİ İLE GİRNE'DE

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, UCLG-MEWA Kongresi'22 ardından yeni komite başkanlık divanı ile ilk programını düzenleyecek. Program 5 Ağustos 2022'de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirilecek.

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

TWITTER