VLR EĞİTİM PROGRAMI İZMİR'DE DÜZENLENDİ

“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Gönüllü Yerel Gözden Geçirme Sürecinde Performans Göstergeleri, Veri Standartları, İzleme ve Değerlendirme Eğitim Programı” 20-22 Temmuz tarihlerinde İzmir'de, Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve UNDP tarafından yürütülen Yerel Yönetim Reformu Projesi (LAR III) kapsamında düzenlenmiştir. Etkinliğin amacı, VLR amaç ve göstergelerine yönelik Türkiye’deki yerel yönetimlere yol gösterici, özelleştirilmiş bir rehberin hazırlanmasıdır. Etkinliğe UCLG-MEWA adına  Komiteler ve Projeler Koordinatörü Melis Şahin katılmıştır.

Eğitim, SKA Gündemi içerisinde kentlerin liderliğine ilişkin karşılaştırmalı uluslararası perspektif,  veri toplama ve analizi , VLR hazırlama ve değerlendirmesinin etkin veri yönetimi, izlenmesi ve uygulanması için paydaş yaklaşımı dahil olmak üzere çeşitli temalardan oluşmuştur..

Özelleştirilmiş rehber çalışmasının taslağı, 2021’de Türkiye’den ilk VLR çalışmalarını hazırlayan Sultanbeyli, Karatay ve İzmir’in mevcut raporlarının incelenmesi ile oluşturulmuştur. Her üç kentin VLR çalışmasının başlangıcından itibaren sürecin içerisinde yer alan UCLG-MEWA, bu çalışmaların öncü kurumu olarak bölgede ilk kez yürütülen bu rapor çalışmalarından edindiği bilgi ve deneyimleri paylaşmak üzere programda yer almıştır.

Melis Şahin, UCLG-MEWA'nın SKA gündemine yaklaşımı üzerinde sunum gerçekleştirmiş  ve SKA'lar ile Yeni Kentsel Gündem arasındaki bağlantılara vurgu yaptı. Ayrıca, Türkiye'den İzmir, Sultanbeyli ve Karatay belediyelerinde belediye personelinin eğitiminde ve VLR'lerin hazırlanmasında UCLG-MEWA'nın rolünü vurgulamıştır.

DUYURULAR

 BELEDİYELERDE EŞİTLİĞİ İZLEME PROJESİ SONUÇ RAPORU

UCLG-MEWA ve KA.DER iş birliğiyle yürütülen "Belediyelerde Eşitliği İzlemek" Projesinin sonuç raporu yayınlandı.

 İRAN' DA KENTSEL YÖNETIM YAZ OKULU

Tahran Belediyesinin girişimi olan Asya Belediye Başkanları Forumu, Iran’da bulunan Allameh Tabataba’i Üniversitesi ile işbirliği yaparak Kentsel Yönetim konulu birinci yaz okulu programını düzenliyor.

 UCLG-MEWA TOPLUMSAL CİNSİYET GÜNDEMİ İLE GİRNE'DE

UCLG-MEWA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi, UCLG-MEWA Kongresi'22 ardından yeni komite başkanlık divanı ile ilk programını düzenleyecek. Program 5 Ağustos 2022'de Girne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) gerçekleştirilecek.

 EYLEM ÇAĞRISI: AFGANİSTAN DEPREMİ

UCLG-MEWA, Afganistan'da 21 Haziran'da ülkenin Paktika eyaletini vuran ve binden fazla kişinin ölümüyle ve yaralanmasıyla sonuçlanan deprem kurbanlarının ailelerine derin üzüntüsünü belirtip, acılarını paylaşıyor.

  İRAN AKILLI ŞEHIR FUARI 2022

3-5 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleştirilecek olan 3. Iran Smart City Fuar & Konferansı’na davetlisiniz. İran İçişleri Bakanlığı’nın yardımları ile düzenlenen program, katılımcıların ağlarını geliştirmesi ve “Akıllı Şehir Uygulamaları” konusunda kapasite gelişimini desteklemeyi amaçlamaktadır.

 TAHRAN KARDEŞ ŞEHİRLER FESTİVALİ

Tahran Belediyesi, kardeş şehirlerini; deneyimlerini paylaşmak ve ortak projeler geliştirmek, çok taraflı işbirliğini teşvik etmek için Tahran'ın Kardeş Şehirler Festivali’ne katılmaya davet ediyor.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 UCLG-MEWA EKO-İKLİM ZİRVESİNDE

Dünyanın ilk ekonomi ve iklim değişikliği fuarına ev sahipliği yapacak olan Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Ankara Ticaret Odası öncülüğünde, 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenecek. Zirve kapsamında UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, “Yeşil Dönüşüm” başlıklı oturumun moderasyonunu yürütecek.

 UCLG-MEWA KONGRESİ 25-27 MAYIS’TA KONYA’DA DÜZENLENECEK

Üç yılda bir düzenlenen UCLG-MEWA Kongresi, 25-27 Mayıs 2022 tarihlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilecek. Yönetim Organları, Ana Tüzük ve Başkanlık Divanı’nın güncelleneceği ilk günün ardından Kongre, tematik oturumlarla devam edecek.

 KAVŞAK AĞI E-ÖĞRENME WEBINAR SERİSİNİN DÖRDÜNCÜ MODÜLÜ YAYINDA

Kavşak Ağı E-Öğrenme Programı kapsamındaki webinar serisinin dördüncü modülü olan "Sivil Toplum ve Yerel Yönetişim", UCLG-MEWA İletişim Koordinatörü Osman Çorumlu'nun anlatımıyla yayında!

TWITTER